Małgorzata Pieńkowska urodziła się 19 maja 1965r. we Wrocławiu. Uczęszczała do olsztyńskiego IV Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie - Skłodowskiej. Grała w teatrze amatorskim w Olsztynie. Już w szkole średniej zdecydowała, że zostanie aktorką.

 

Do szkoły teatralnej dostała się za pierwszym razem, a opiekunem jej roku był Jan Englert. Jeszcze będąc na studiach zagrała w filmie „Maskarada” i „Trzy kroki od miłości”. PWST ukończyła w 1988 roku. Jej występ w dyplomowym przedstawieniu „Czyste Szaleństwo” został nagrodzony na IV Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowanych Szkół Teatralnych w Łodzi. Za debiut w teatrze telewizji, w sztuce pt „Księżyc świeci nieszczęśliwym”, w reżyserii Jana Englerta otrzymała nagrodę TVP. Będąc na studiach poznała lidera zespołu Formacja Nieżywych Schabuff, Jacka Pałuchę, który zaproponował jej udział w piosence. Wykonała wówczas dobrze znany refren „Chciałabym chciała” w utworze „Klub wesołego szampana”. Zaraz po studiach otrzymała angaż w Teatrze Polskim, gdzie zadebiutowała w roli Anieli w „Ślubach panieńskich” Andrzeja Łapickiego. Swój warsztat aktorski doskonaliła pod okiem wybitnych twórców współczesnej sztuki. Współpracowała min. z Holoubkiem, Łomnickim, Englertem, Łapickim, Hanin, Peszkiem.

 

Za namową Gustawa Holoubka zmieniła teatr i w 1996 związała się z Teatrem Ateneum w Warszawie, na deskach którego pojawiła się w sztukach „Korowód”, „Sen wujaszka”, „Pokojówki” czy „Kolaboracja”. W teatrze Scena Prezentacje gościnnie wystąpiła w sztukach „Była kobietą mojego życia” i „Kuchnia i uzależnienia”. W swoim dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt sztuk. Spektakl „Mutanci” Złotnikowa w reżyserii Tomasza Zygadło jest jej ukochanym przedstawieniem. Ponadto wystąpiła min. w „Chłodna jesień”, „Moralność Pani Dulskiej”, „Lekarz miłości”, „W małym domku”.  W latach 1992- 1999 użyczyła głosu w produkcjach “Niegrzeczni panowie” i “Prowincjonalne życie”. Dzięki roli Marii Rogowskiej w serialu “M jak miłość”, którą odgrywa od 2000 roku zyskała popularność szerszej publiczności. W 2000 roku zagrała u Feliksa Falka w filmie “Twarze i Maski”, którego akcja rozgrywała się w teatrze ukazując relacje między życiem ludzi teatru, a sztuką. Wystąpiła także w “Pensjonacie pod Różą”. Brała udział w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, oraz dubbingu.

Jest wielką miłośniczką sportu. Przed szkołą teatralną grała w koszykówkę, dzisiaj uwielbia tenis i odnosi sukcesy biorąc udział w tenisowych turniejach aktorów.

 

 

---

 

Poniżej link do wywiadu Agaty Młynarskiej z Małgorzatą Pieńkowską w programie "Jaka ona jest?" w Polsat Cafe (20 października 2012 r.).


ipla://playvod-1|77771d7fe73a47b7c32ec9da464eb46b

Źródło: ipla